Klasszikus cég adásvételi tranzakciók során vagy akár attól függetlenül is előállhat olyan szituáció, amikor a hagyományos cégértékelési szolgáltatásokon túlmútató módszerek alkalmazására van szükség. Különböző befektetési döntések meghozatala, döntési alternatívák vagy üzleti forgatókönyvek összehasolítása, komplett üzletágak kiválása esetén vagy valamilyen számviteli/adózási megfontolásból (pl. könyvvizsgálat, apport miatt) előfordulhat, hogy speciális értékelési és modellezési megközelítést kell használni.

márkaértékelés, egyéb immateriális javak

Sok cég életében és üzleti teljesítményében meghatározó szerepet töltenek be az olyan intellektuális tulajdonok, immaterális javak, mint például a márka.
Egy erős márkának köszönhetően a cég növeleti a vevői lojalitást, piaci részesedését és árazási prémiumot érhet el a versenytársakhoz képest. Így a márka akár az egyik legfontosabb komponens is lehet a cég értékében, akár önállóan is értékesíthető: eladás vagy egyéb cégjogi tranzakció (kiválás, apport) esetén szükségessé válhat az ilyen speciális eszközök, jogok értékelése.

PPA - vételár allokáció

Egy cég megvásárlását követően a vételárat a tranzakció során megszerzett különféle eszközökre kell felosztani, illetve a konkrét eszközhöz nem rendelhető értéket goodwill-ként kimutatni.
Ez a komplex értékelési folyamat az ún. vételár allokáció (purchase price allocation), amely során az egyes megszerzett vagyonelemek önállóan is értékelésre kerülnek, eszköz típusonként akár különböző módszerekkel.

IRR, ROI, egyéb megtérülési számítások

Elsősorban különböző befektetési lehetőségek vagy ugyanazon befektetési célpontra vonatkozó különböző befektetési konstrukciók párhuzamos elemzése, esetleg egymást kizáró beruházási alternatívák összehasonlítása esetén a nettó jelenérték alapú megközelítés mellett szükséges lehet a megtérülést mérő mutatók meghatározása is.
A legegyszerűbb ilyen mutató a megtérülési idő, de a belső megtérülési ráta (IRR) vagy a számvitel alapú tőkehozam (ROE, ROI) mutatók elemzése is sokszor hasznos kiegészítő eleme a diszkontált jövedelem alapú értékelési módszereknek.

szcenarió analízis, monte-carlo szimuláció

Az üzleti élet velejárója a bizonytalanság, amely a pénzügyekben a bevétel- és jövedelem termelő képesség, valamint a cash-flow ingadozásában jelenik meg. Emiatt a jövőbe tekintő előrejelzések is bizonytalanok, amit a pénzügyi tervek szintjén a különböző forgatókönyvek, az egyes kiemelt bevéltei és költség "driverek" modellezésével lehet figyelembe venni.
Ez a modellezés alapulhat néhány kiemelt üzleti scenarió elemzésén vagy komplexebb, a jövedelmet befolyásoló tényezők valószínűségi eloszlásán alapuló statisztikai megközelítésen (pl. Monte Carlo szimuláció).

fogalmak, speciális értékelési módszerek

discounted dividend model (DDM)
A diszkontált osztalék modell matematikailag megegyezik a DCF módszerrel: a DDM értékelés szerint a jövőbeni tulajdonosi pénzáram (jelen esetben osztalék) összesített jelenértéke adja meg a cég értékét. A DCF-hez képest egy konzervatívabb megközleítés, hiszen csak a tulajdonosoknak ténylegesen kifizetendő osztalékokból indul ki, miköben termelődhetnek olyan szabad pénzáramok, amelyek szintén a cég likvid vagyonát növelik és később a tulajdonosok rendlekezésére állhatnak.
Alapvetően olyan cégek értékelése esetén javasolt használni, ahol folyamatos és viszonylag stabil az osztalékfizetés, a megtermelt jövedelem nagy része vagy akár 100%-a kifizetésre kerül a tulajdonosok felé.
excess earnings method - többlet jövedelmek módszere
Főleg immateriális javak, vevőkhöz kapcsolódó jogok, "eszközök" (pl. vevői portfolió, szerződések) értékelésénél használható a módszer, amelynek lényege, hogy valamilyen módon megpróbáljuk elkülőníteni a teljes pénzáramból vagy bevételekből azt a részt (többlet jövedelem), ami az értékelelés tárgyát képező eszköznek tulajdonítható.
A többlet jövedelem úgy keletkezik, hogy az összes bevételből levonjuk azt a bevételt vagy hozamot, amit az adott üzleti tevékenységben részt vevő más termelő eszközöknek tulajdonítunk.
royalty relief method
A márkaértékelés vagy egyéb immateriális javak, jogok (pl. know-how) esetén alkalmazott módszer, amelynek lényege, hogy adott márkanév alatt realizált bevételekre vetítve meghatározásra kerül egy becsült licencdíj (royalty). Ezt a díjat a márkát használó vállalat akkor fizetné ki, ha nem a tulajdonában lenne a márka, csak használná azt a tevékenysége során.
Magyarán a márkát használó vállalkozás bérleti díjat fizet a márkanév használatáért, mivel a márkanév használatából olyan többlethozamot remél, amelyet más nem márkázott hasonló termékekkel/szolgáltatásokkal nem tudna elérni. A márka pénzügyi értéke a royalty relief módszer esetében a becsült licencdíjból származó cash flow jelenértéke.
cost savings method - költségmegtakarítási módszer
A költségmegtakarítási módszer esetén egy eszköz értékét az adja, hogy annak birtoklásával bizonyos költségeket megtakaríthatunk. Például ha egy vállalkozás rendelkezik valamilyen speciális gyártási eljárással (know-how), amellyel olcsóbban tud termelni, akkor az így elérhető és számszerűsíthető költségmegtakarítás - illetve azokból származó többlet jövedelem diszkontált értéke jelenti az adott eszköz értékét.

A fentieken túl vagy azok speciális alváltozataként számos egyéb értékelési módszer is alkalmazható, amelyet mindig az adott üzleti szituáció, az értékelés tárgyának sajátosságai és adott esetben az értékelés célja is befolyásolhat!

Érdekelnek a speciális értékelési szolgáltatásaink?

Írj nekünk, amennyiben önálló üzleti tevékenységet vagy jövedelem termelő eszközt értékesítenél, esetleg tranzakció záráshoz kapcsolódó értékelésre van szükséged!